Tóth Tamás elmondta: Ferenc pápa május 7-i, "Ti vagytok a világ világossága" kezdetű motu propriója (saját kezdeményezésre született rendelkezése) egyéves határidőt ad az egyházmegyéknek, hogy kidolgozzák rendszerüket a bejelentések kezelésére, az MKPK azonban már őszre szeretne elkészülni a sajátjával.

Hozzátette: a június 1-jén hatályba lépett pápai rendelkezés pontosan előírja, hogy ki köteles kivizsgálni a szexuális visszaélésekről szóló bejelentéseket. A magyar püspöki kar ennek figyelembevételével alakítja majd ki a struktúrát, amelyben nagy felelőssége lesz az egyházmegyéknek és a megyés püspököknek, ugyanakkor a rendszer valószínűleg országos szintű lesz.

Úgy fogalmazott: "az MKPK megismétli a 2019. március 25-i közleményében foglaltakat és kifejezi, hogy az egyházban és a társadalomban nem fogadja el és nem tolerálja a kiskorúak bántalmazását".

Az MKPK titkára beszélt arról is: a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Kar Vitéz János Tanárképző Központja a Püspöki Konferencia fenntartásában működő Katolikus Pedagógiai Intézettel közösen gyermek- és ifjúságvédelmi képzést indít, és az iskolafenntartó szerzetesrendeknek, egyházmegyéknek javasolja, hogy végeztessék el a képzést oktatóikkal.

Tóth Tamás kitért arra: az MKPK pünkösd vasárnapig várja a felajánlásokat a Srí Lanka-i terrortámadások áldozatainak megsegítésére, illetve a megsérült templomok helyreállítására az MKPK 11100104-18181490-14000003-as bankszámlaszámára.

Az MKPK titkára elmondta: a püspökök testülete támogatja a Győri Egyházmegye kérését, hogy elindítsák Szemelliker Antal 1919-ben Sopronban vértanú halát halt fülesi plébános boldoggá avatási eljárását.

Tóth Tamás elmondta: a Katolikus Karitász petíciót küld Ukrajna új elnökének, Vladimir Zelenszkíjnek, kérve, hogy a magyarországi és más külföldi karitatív szervezetek segélyszállítmányai "bürokratikus akadályok nélkül, egyszerűen, gyorsan, korlátozások nélkül juthassanak el a kárpátaljai és ukrajnai rászoruló családokhoz és karitatív szervezetekhez".